Wyszukiwarki w portalu Wirtualna Polska szukaj.wp.pl

W portalu Wirtualnej Polski wyszukiwanie odbywa się w obrębie następujących zasobów:

– serwisy Wirtualnej Polski,

– własne zasoby katalogowe,

– polskie strony www,

– światowe zasoby www (platforma Google),

– archiwa grup dyskusyjnych,

– polskie serwery ftp.

Na swoich stronach Wirtualna Polska podaje, jak odbywa się wyszukiwanie w poszczególnych zasobach. I tak na przykład we własnym katalogu wyniki są porządkowane według tytułu, opisu strony oraz słów kluczowych (na te elementy należy więc zwrócić szczególną uwagę przy okazji rejestracji w katalogu Wirtualnej Polski), a w bazie polskich stron www wyszukiwarka sprawdza tytuł strony, jej treść oraz adres.

Warto też wiedzieć, że automat Wirtualnej Polski szuka równocześnie we własnym katalogu stron www oraz w polskich zasobach Internetu, przy czym strony zarejestrowane w katalogu mają zawsze pierwszeństwo w wynikach (to kolejny argument przemawiający za staranną rejestracją stron w katalogach). Portal Interia.pl oferuje możliwość przeszukania następujących zasobów:

– własne serwisy Interia.pl,

– zasoby zgromadzone we własnym katalogu,

– polskie strony www (platforma Altavista, NetSprint),

– światowe zasoby www (platforma Google),

– zasoby (pliki) multimedialne (platforma Altavista).

Najważniejszą wyszukiwarką w portalu Interia.pl – z punktu widzenia specjalisty od marketingu internetowego czy właściciela strony – jest polskojęzyczna Altavista. W tej wyszukiwarce dokumenty są wysoko punktowane, jeżeli: (1) szukane słowo lub fraza znajdują się na początku dokumentu (np. w tytule strony), (2) szukane słowa lub frazy znajdują się blisko siebie oraz (3) szukane słowa lub frazy występują w dokumencie więcej niż jeden raz. Ale tu uwaga – wyszukiwarka posiada zabezpieczenia antyspamowe, należy więc unikać powtarzania słów na stronie www (obniża to ocenę strony). Więcej na temat Alta- visty piszemy w następnym podrozdziale, omawiającym najważniejsze mechanizmy wyszukiwawcze.

Bez kategorii