Wyszukiwarki internetowe

Wyszukiwarka to obszerna baza danych uporządkowana według słów kluczowych. Wyszukiwarki są tworzone automatycznie przez roboty, które nie tylko wynajdują strony w sieci, lecz także oceniają je na podstawie skomplikowanych algorytmów.

Strony porządkowane według słów kluczowych. Strony zgromadzone w bazie danych wyszukiwarki są uporządkowane według słów kluczowych. Każdej stronie przypisane są słowa-klucze, a wpisanie przez internautę w okienko wyszukiwania danego słowa kluczowego powoduje wyświetlenie stron zindeksowanych pod danym kluczem, w kolejności ustalonej przez wyszukiwarkę (według tworzonego przez nią własnego rankingu – więcej na ten temat w podrozdziale dotyczącym promocji w wyszukiwarkach).

Zasoby gromadzone przez automaty. Druga ważna cecha odróżniająca wyszukiwarkę od katalogu to sposób gromadzenia stron: czynności te wykonują roboty (zwane pająkami, z ang. spider), które nie tylko odnajdują dany serwis, lecz także indeksują strony, do których prowadzą odnośniki ze strony głównej. Automat taki trafia na stronę najczęściej dzięki łączom z innych stron (tzw. deep crawling) lub też jest powiadamiany o jej istnieniu przez właściciela serwisu (funkcje typu „dodaj stronę / add URL” na stronach wyszukiwarek).

System weryfikacji oparty na algorytmach. Wyszukiwarka nie korzysta z pomocy ludzi, a zindeksowane strony są oceniane przez automat na podstawie bardzo skomplikowanych algorytmów. Te ostatnie są utrzymywane w tajemnicy – przede wszystkim ze względu na to, że dokładne poznanie algorytmów umożliwiłoby specjalistom od marketingu internetowego działania nie zawsze zbieżne z interesem ogółu internautów. Wiadomo jednak,

Wynik wyszukiwania frazy „marketing internetowy” w portalu lnterla.pl vyszukiwarki indeksują strony, tworząc rankingi/Występujących na stronie słów, linków prowadzących do danej strony (link popularity) oraz odwiedzal- ności stronp Więcej na ten temat piszemy w rozdziale dotyczącym promocji w systemach wyszukiwawczych.

Współpraca wyszukiwarek i katalogów. Katalogi nie są tworem całkowicie oddzielonym od wyszukiwarek – wręcz przeciwnie, te ostatnie korzystają z zasobów katalogowych. Po wpisaniu żądanego słowa w wyszukiwarkę i zaakceptowaniu wpisu pojawia się strona z wynikami: na samej górze znajdują się właśnie elementy znalezione w katalogu, dopiero pod spodem inne rekordy z bazy danych wyszukiwarki. W portalu Interia.pl na przykład wyniki poszukiwania są bardzo wyraźnie w ten sposób rozdzielone.

Z kolei w innych systemach wyszukiwania podział ten nie jest tak jasno zaznaczony, ale np. na stronach Wirtualnej Polski jest informacja, że strony znajdujące się w katalogach mają na stronie z wynikami poszukiwań pierwszeństwo przed stronami, które w katalogu nie figurują. I tak rzeczywiście jest, co nietrudno sprawdzić, próbując znaleźć dowolną frazę.

Bez kategorii