Rozrysowanie schematu konstrukcji serwisu

Jeśli jest już gotowa ogólna koncepcja projektu internetowego (niektórzy nazywają ją „filozofią działania w sieci”), czas na rozrysowanie schematu nowego serwisu. To – wbrew pozorom – jeden z najważniejszych etapów przygotowań: niejeden projekt internetowy kulał już od samego początku właśnie z powodu braku wstępnego schematu.Jest kilka powodów, dla których nie należy rezygnować z rozrysowania wstępnego schematu:

Schemat pozwoli na logiczne uporządkowanie koncepcji – zamiast ogólnych pomysłów pojawią się konkretne, szczegółowe rozwiązania. Schematyczne przedstawienie konstrukcji pozwoli na wyeliminowanie typowych błędów wstępnych, jak brak powiązań pomiędzy stronami czy słaba nawigacja: w rezultacie koszty realizacji projektu mogą być niższe (nie będzie trzeba płacić wykonawcy za dokonywanie poprawek).

Schemat ułatwi rozmowy z firmą wybraną do realizacji projektu – będzie on wykorzystywany zarówno przez programistę, jak i przez grafika. Dzięki schematowi firma jest w stanie dokładnie ocenić wykonanie projektu (zgodność z pierwotnymi założeniami): schemat będzie też mógł być wykorzystany w dokumentacji serwisu, stanowiącej istotny element projektu.

Jak powinien wyglądać taki schemat? Najlepiej stworzyć kilka projektów: osobno powinna być przedstawiona struktura całego serwisu, osobno blokowe struktury strony głównej oraz podstron. I tu ważna uwaga: nie należy traktować sporządzonego schematu jako ostatecznego, wiele razy zdarza się, że w trakcie późniejszych prac (szczególnie informatycznych) trzeba go nieznacznie modyfikować. Zaczynamy zwykle od rozrysowania całego projektu (siatka serwisu). W wypadku większego projektu dobrym rozwiązaniem może być sporządzenie schematu całego serwisu oraz schematów dla poszczególnych jego części.

Skoro jest już gotowa siatka serwisu, należy przejść do sporządzenia blokowego schematu strony głównej. Należy pamiętać, że nie są tu ważne wielkości poszczególnych elementów czy ich rozmieszczenie – to zostanie sprecyzowane w projekcie graficznym. Zadaniem właściciela serwisu jest jedynie przedstawienie elementów, które – jego zdaniem – powinny znaleźć się na stronie. Oczywiście nie trzeba rozrysowywać wszystkich stron, wystarczy ogólna koncepcja strony głównej serwisu oraz przykładowej podstrony.

Bez kategorii