Ogólne zasady dodawania stron do katalogów

Obecność firmowej czy prywatnej strony w katalogach prowadzonych przez największe portale to absolutna konieczność, i to co najmniej z dwóch powodów. Z badań zamieszczonych na stronie www.cc.gatech.edu wynika, że aż 58 procr\ internautów zdobywa informacje o stronie www dzięki katalogom. Strony opisane w katalogu są preferowane przez wyszukiwarki – zajmują lepszą pozycję w wynikach poszukiwań niż strony, które nie zostały opisane przez redaktorów. Jak już wspomnieliśmy, katalogi są prowadzone przez zespoły redakcyjne, które zajmują się ich opracowywaniem i weryfikacją. Istnieją trzy sposoby dodawania stron do katalogów:

Rejestracja przez redaktora – strona jest dopisywana do katalogu przez członka redakcji portalu. Rejestracja przez wolontariusza – strona jest dopisywana do katalogu przez jednego z ochotników, którzy zdecydowali się na nieodpłatne współtworzę- nie zasobów katalogowych: przy takiej stronie pojawia się napis typu „strona dodana / wytropiona przez…”.

Rejestracja przez właściciela strony – strona jest zgłaszana do katalogu przez jej właściciela, który – korzystając z ogólnie dostępnych formularzy – przesyła redakcji podstawowe informacje, które po weryfikacji trafiają w odpowiednie miejsce w katalogu.

Katalogi są tworzone przez zespoły redakcyjne, toteż każdy wpis przed wprowadzeniem na stronę jest weryfikowany i oceniany. Nie ma więc większego sensu stosowanie różnych sztuczek, mających na celu polepszenie wyników rankingu danej strony w katalogu – jest prawie pewne, że zostaną one wychwycone przez redaktorów i usunięte. O wiele lepszą strategią wydaje się natomiast przygotowanie rzetelnego wpisu katalogowego, który – po szybkiej weryfikacji przez redakcję – zostanie dodany do istniejących zasobów.

Zanim zgłosimy naszą stronę, musimy upewnić się, czy ma ona w ogóle szanse na znalezienie się w danym katalogu. Każdy katalog posiada własny regulamin, określający, które strony mogą być do niego dodawane i na jakich zasadach. Istnieje jednak kilka najczęściej stosowanych kryteriów:

Bez kategorii