Jak działa wyszukiwarka

Jak już wspomnieliśmy, wyszukiwarki sieciowe indeksują strony w sposób automatyczny, posługując się określonymi algorytmami, czyli ułożonymi w kolejności, następującymi po sobie czynnościami. Procesem indeksowania zasobów dla potrzeb wyszukiwarek zajmują się sieciowe roboty, które zwracają uwagę na charakterystyczne elementy, pomocne w ocenie danej strony.

Rezultatem działania robotów jest baza danych, która następnie jest porządkowana według słów kluczowych (keywords). Każda wyszukiwarka tworzy przy tym w obrębie danego słowa kluczowego ranking, dzięki czemu może wyświetlać wyniki poszukiwań w określonej kolejności, począwszy od strony najbardziej – jej zdaniem – pasującej do danego zapytania.

Stosowane metody punktowania. Wyszukiwarki stosują różnorodne metody punktowania stron znajdujących się w bazie. Najczęściej biorą pod uwagę następujące elementy (uporządkowane według nadanego im znaczenia: tu przykład rankingu z wyszukiwarki Onet.pl):

– długość adresu (im krótszy, tym lepiej):

tytuł strony:

opis strony:

– słowa kluczowe:

– liczba odnośników z innych stron w polskim Internecie, prowadzących do danej strony:

– słowa w treści strony.

Inne wyszukiwarki „dorzucają” do tego jeszcze słowa w odnośnikach tekstowych, słowa występujące w znacznikach ALT (opisy do obrazków) itd. Z grubsza rzecz biorąc, każda wyszukiwarka ocenia stronę www na podstawie dwóch rankingów: rankingu słów oraz rankingu odnośników.

Bez kategorii