Wybór technologii: sprawne działanie serwisu
Jeśli jest gotowa ogólna koncepcja działania oraz schemat organizacji stron, czas na wybór technologii, która zostanie użyta do konstrukcji serwisu. Jeżeli firma posiada odpowiednie środki, najlepiej jest ten problem powierzyć specjalistom, którzy na podstawie wstępnej dokumentacji będą mogli szybko ocenić, jaka technologia będzie najbardziej odpowiednia. Należy przy tym pamiętać o kilku istotnych kwestiach.
Konieczność zapewnienia sprawnego zarządzania projektem. Zastosowana technologia powinna umożliwiać sprawne zarządzanie całym serwisem – konieczność korzystania z usług firmy zewnętrznej przy każdej aktualizacji stron znacznie podnosi koszty związane z obsługą projektu internetowego.
Integracja zastosowanych rozwiązań. Należy zwrócić uwagę na integrację wszystkich rozwiązań. Zwykle obok samej konstrukcji stron do serwisu włączone są dodatkowe mechanizmy programistyczne, które muszą być zintegrowane z całością – dotyczy to takich elementów jak wyszukiwarka, różnego typu ankiety, kalkulatory, sklepy wirtualne itp.
Konsultacje z dostawcą usług internetowych. Przy wyborze technologii należy też pamiętać o konieczności konsultacji z dostawcą usług internetowych: może się zdarzyć, że przygotujemy serwis na platformie, która nie jest obsługiwana przez naszego dostawcę (choć takie przypadki zdarzają się raczej rzadko).
Odpowiednia proporcja kosztów i wyników. Przy wyborze technologii istotne znaczenie mają koszty przygotowania i późniejszej obsługi projektów: czasem więc trzeba zrezygnować z bardziej zaawansowanych rozwiązań, które – znacznie podnosząc koszty – nie zmieniają istotnie wyniku końcowego prac, czyli kształtu całego serwisu.
Równoważenie zaawansowania technologicznego i szybkości ładowania stron. Należy pamiętać, że niektóre bardziej zaawansowane elementy programistyczne mogą znacznie opóźniać wyświetlanie stron – warto uważnie słuchać do brych rad programistów wykonujących serwis. Nie ma chyba nic bardziej denerwującego niż oczekiwanie na przeciągające się w nieskończoność załadowanie strony, a nadmierne przeciążenie stron wydłuża ten czas w postępie geometrycznym.
Nie będziemy oczywiście rozstrzygać trwających wciąż sporów, która technologia tworzenia stron jest najlepsza – każda ma swoich zwolenników i przeciwników. W sieci można spotkać rewelacyjne serwisy stworzone w technologii php, java, flash, a nawet w czystym języku html. Wybór powinien być jednak dokonywany na podstawie powyżej przedstawionych kryteriów. Trzeba pamiętać przy tym o ważnej zasadzie: jeśli firma decyduje się na przygotowanie serwisu w zaawansowanej technologii (np. flash), powinna też przygotować uboższą wersję (np. pliki html) – w przeciwnym wypadku może się zdarzyć, że serwis straci część potencjalnych klientów (nie każdy internauta będzie miał czas i chęć, by czekać na załadowanie sporych objętościowo stron przygotowanych w technologii flash).
Leave a reply