Zabezpieczenie przez spamem

Wszystkie wyszukiwarki posiadają zaawansowane mechanizmy weryfikujące otrzymane od robotów wyniki. Mechanizmy te mają za zadanie filtrowanie spamu – technik, których celem jest sztuczne zawyżanie rankingu strony. Klasycznymi przykładami takich działań są:

Celowe wpisywanie powtarzających się słów kluczowych w znacznikach lub w treści strony (często czcionką w kolorze tła lub czcionką o najmniejszym stopniu, by słowa te były niewidoczne dla odwiedzających).

Wpisywanie zbyt dużej liczby słów kluczowych (przekraczającej limity stosowane przez większość wyszukiwarek). Wpisywanie w znacznikach słów kluczowych, które stoją najwyżej w rankingu wyszukiwarek, ale z treścią danej strony nie mają nic wspólnego (np. sex).

Tworzenie stron odsyłających, tak zwanych doorway pages, których jedynym celem jest odesłanie internauty na daną stronę: często strony takie mają ustawiony parametr refresh, dzięki czemu po upływie określonego czasu same przekierowują internautę do witryny docelowej.

Budowanie stron, których jedynym celem jest stworzenie odniesień do strony docelowej (robią to osoby, które nie do końca rozumieją działanie rankingu odnośników). W większości wypadków posłużenie się technikami spamerskimi powoduje automatyczne obniżenie pozycji witryny w wynikach wyszukiwania. W drastycznych wypadkach spam może być przyczyną całkowitego wykluczenia witryny z bazy danych wyszukiwarki.

Bez kategorii