Nawigacja: szybkość i precyzja znajdowania informacji

Nawigacja jest – obok zawartości merytorycznej oraz warstwy graficznej – jednym z najważniejszych elementów decydujących o pozytywnej lub negatywnej ocenie serwisu internetowego. Ostatecznie nie wchodzimy na konkretną stronę po to, by szukać, lecz po to, by znaleźć interesujące nas informacje czy miejsca, gdzie możemy dokonać transakcji. Idealny model zakłada precyzyjne odnalezienie żądanych treści w jak najkrótszym czasie – w tym też celu budowane są na stronach mechanizmy ułatwiające poruszanie się po serwisie. Poniżej zamieszczamy krótką listę rozwiązań nawigacyjnych, które najczęściej pojawiają się w serwisach.

Oznaczenie serwisu. W części nagłówkowej strony głównej znajduje się zwykle oznaczenie (tytuł) serwisu, ten sam element występuje (często w nieco zmienionej, uproszczonej formie) na wszystkich podstronach. Internauta, który trafi na strony np. za pośrednictwem wyszukiwarki, może dzięki temu od razu zidentyfikować serwis, na którym zamieszczona jest informacja. Często w stopce (na dole strony) podaje się też odnośnik do podstrony zawierającej podstawowe informacje o serwisie.

Odnośnik umożliwiający powrót na stronę główną. Strona główna jest osią całego ośrodka.www, na niej znajdują się łącza do poszczególnych działów danego serwisu! Dlatego też jest ważne, by nakażdej (bezwzględnie!) podstronie znajdował się odnośnik umożliwiający powrót na stronę głównąStało się to już sieciową normą, a brak możliwości przejścia na główną stronę serwisu z dowolnej podstrony stanowi poważny brak. Odnośniki takie umieszcza się obecnie na górze lub na samym dole strony, lub w obu tych miejscach jednocześnie.

Bez kategorii