Katalog Open Directory Project

Open Directory Project jest hierarchicznie zorganizowanym katalogiem stron www. Twórcy katalogu podkreślają, że nie wszystkie strony mogą być dodane do zasobów. Katalog ODP jest interesujący z co najmniej dwóch powodów: posiada osobny dział indeksujący polskojęzyczne witryny www, ponadto z jego zasobów korzystają inne znane witryny, w tym między innymi Interia. Stronę można dodać do katalogu, klikając na odnośnik „add URL”.

Twórcy katalogu ODP opracowali jasne zasady dodawania stron do zasobów. Strona powinna być zgłoszona do katalogu tylko jeden raz. Wielokrotne zgłaszanie tej samej strony jest traktowane jako spam (sztuczne zawyżanie rankingu strony) i może spowodować nawet jej usunięcie z katalogu.

Nie wolno zgłaszać jednej i tej samej strony pod różnymi adresami: specjaliści od marketingu internetowego próbują często zgłaszać ten sam serwis pod adresem www.jakaśdomena.pl oraz równolegle www.jakaśdomena.pl/ index.html. W rzeczywistości oba adresy odnoszą do tego samego miejsca.

Do katalogu nie można zgłaszać stron, które są jedynie kopią innej strony (tzw. mirror sites), ani stron, których jedynym zadaniem jest przekierowy- wanie do innej strony (za pomocą polecenia „redirect”).

Katalog nie przyjmuje też stron, które stanowią jedynie zbiór odnośników do innych miejsc w sieci. Nie są rejestrowane strony znajdujące się w fazie konstrukcji. Eliminowane są strony zawierające materiały nielegalne, strony z treściami dla dorosłych muszą być rejestrowane w określony sposób (kategoria/Wu/t).

Strony obcojęzyczne (sporządzone w języku innym niż angielski) mogą być rejestrowane wyłącznie w przeznaczonych do tego celu katalogach (służy do tego katalog World, polskie zasoby znajdują się w podkatalogu / World/Polska).Zgłaszaną stronę należy dodać do jednej, najbardziej pasującej w konkretnym wypadku kategorii. Strony są dodawane w kilka tygodni.

Bez kategorii