Gdzie i jak umieścić stronę www swojej firmy

Istnieje kilka sposobów na zaistnienie w sieci – można uruchomić własny serwer albo skorzystać z usług firmy świadczącej usługi hostingowe (prowadzenie stron). Wybór jest nie tylko pochodną naszych potrzeb, lecz także – a może przede wszystkim – posiadanych pieniędzy.

Pierwszy sposób – własny serwer – to rozwiązanie z reguły droższe, choć przy bardziej zaawansowanych projektach jest bardziej opłacalne. Musimy zadbać przede wszystkim o odpowiedniej jakości sprzęt komputerowy i oprogramowanie, zainwestować w bardzo szybkie łącze i urządzenia zabezpieczające (podtrzymywanie napięcia, zabezpieczenia antywłamaniowe itd.), wreszcie zapewnić stałą opiekę techniczną, co wiąże się z dodatkowymi etatami. Inwestycja taka zwróci się w wypadku dużej firmy: nie trzeba ponosić dodatkowych opłat związanych z uruchamianiem kolejnych usług przez firmę zajmującą się hostingiem czy płacić za większy ruch na serwerze.

Drugim sposobem na zaistnienie w sieci jest wykupienie usługi w firmie, która zajmuje się prowadzeniem serwisów internetowych. Zaletą takiego rozwiązania jest brak wysokich kosztów wstępnych – nie trzeba kupować drogiego sprzętu, oprogramowania, inwestować w bardzo szybkie łącze czy w personel techniczny. Wady to mniejsza elastyczność – firma z pewnością nie będzie tak szybko reagować na nasze potrzeby jak własny dział informatyczny, z czasem musimy się również liczyć z podniesieniem cen (szczególnie jeśli serwis będzie się rozwijał). W wypadku zatrudnienia firmy świadczącej usługi prowadzenia stron mamy do czynienia z typowym outsourcingiem – przekazaniem części działalności przedsiębiorstwa firmie zewnętrznej, która zajmuje się kompleksową obsługą przedsięwzięcia, na podstawie podpisanej wcześniej umowy.

Bez kategorii