Wybór dostawcy usług internetowych
Wybierając dostawcę usług, najlepiej jest wejść na jego stronę internetową i porównać ceny z cenami u wybranych konkurentów. Należy przy tym pamiętać, że nie ma uniwersalnej metody konstruowania cenników. Czasem oferta wydaje się na pierwszy rzut oka najdroższa, ale po dokładnej ocenie okazuje się, że jest wręcz przeciwnie – bo w pakiecie znajduje się wiele usług, za które u innych dostawców trzeba dodatkowo płacić.
Obecnie typowy firmowy serwis internetowy powinien zawierać następujące elementy (uruchomione usługi): odpowiednio dużą przestrzeń dyskową (w zależności od wielkości plano- wanego serwisu) – zarówno na strony www, jak i na skrzynki pocztowe: uruchomione usługi: www (strony firmowe), ftp (przesyłanie plików na serwer i pobieranie ich z serwera), mail (poczta elektroniczna): i możliwość utrzymywania kilku lub więcej domen internetowych (część z nich może służyć jedynie do przekierowy wania ruchu na zasadniczy adres domeny):
– obsługę skryptów: np. cgi, php, java (możliwość stosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań w budowie serwisu):
– obsługę baz danych (najczęściej MySQL, PostgreSQL – dzięki czemu możliwe będzie tworzenie skomplikowanych baz danych):
– usługę SSI (technologia umożliwiająca włączanie do przechowywanego na serwerze pliku zawartości innego pliku):
– protokół SSL, umożliwiający szyfrowanie transmisji:
– (adresami alternatywnymi) oraz usługami dodatkowymi typu autorespon- der (automatyczne odpowiadanie na listy), lista dyskusyjna, powiadomienie SMS-em o poczcie przychodzącej itp.
– Przy wyborze dostawcy należy też zwrócić uwagę na parę istotnych szczegółów: parametry łącza – jaka jest szybkość łącz pomiędzy dostawcą usług a światem: należy przy tym zwrócić uwagę na ich liczbę i możliwość zastępowania w razie awarii (czy są łącza awaryjne, czy istnieje możliwość wykupienia tzw. pasma gwarantowanego): poziom zabezpieczeń – jakie są zabezpieczenia przed zdarzeniami losowymi: włamaniami, pożarem, powodzią:
– własne zasilanie – czy serwery posiadają awaryjne zasilanie: jeśli tak, na jak długo może wystarczyć:
– pomoc techniczna – czy dostawca usług zapewnia całodobową opiekę nad serwerem.
Leave a reply