„Ręczne” zgłoszenie strony do zindeksowania

Drugim sposobem jest „ręczne” zgłoszenie strony do zindeksowania. Aby zarejestrować w ten sposób serwis, trzeba wejść na stronę wybranej wyszukiwarki i kliknąć odpowiedni odnośnik, w rodzaju „dodaj URL / add URL” (identycznie, jak to miało miejsce w wypadku katalogów – oba te mechanizmy są zresztą bardzo często ze sobą sprzężone). W okienku wystarczy podać adres strony głównej serwisu, robot samodzielnie odnajdzie i zindeksuje pozostałe zasoby serwera. W sieci istnieją wyspecjalizowane serwisy oferujące możliwość automatycznego zgłaszania witryny do zindeksowania w kilkudziesięciu czy nawet kilkuset systemach wyszukujących (ich skuteczność jest jednak w większości wypadków raczej wątpliwa).

Wiele serwisów wprowadza mechanizmy, mające w założeniu uniemożliwić masowe zgłaszanie stron do indeksowania. Przykładowo na zabezpieczenie tego typu zdecydował się Onet, wprowadzając generowane automatycznie kody (wyświetlane w postaci plików graficznych), które należy wpisać w specjalne okienko przy zgłoszeniu strony. Nie jest to szczególnie kłopotliwe dla zgłaszającego, za to uniemożliwia pracę automatom – i o to właśnie chodziło.

Przy okazji ważna uwaga: zawsze lepiej poczekać, by robot sam odnalazł serwis w sieci – pozycja w rankingu będzie wówczas wyższa. Jeśli zaś chodzi o samo indeksowanie stron, roboty posługują się najprzeróżniejszymi metodami. Bardzo często zwracają uwagę na elementy, które są specjalnie przygotowane dla nich (tytuł i opis strony, słowa kluczowe), ale to oczywiście nie jest regułą. Niektóre maszyny indeksują też pierwsze akapity stron lub starają się zindeksować wszystkie słowa występujące na stronie.

Istnieją też pewne sposoby oddziaływania na roboty, które rozumieją przeznaczone dla nich specjalne komendy: noindex (nie indeksuj) oraz nofollow (nie podążaj za odnośnikami). Czasem zdarza się, że firma jest właścicielem strony, która nie jest wprawdzie zabezpieczona hasłem, ale i nie powinna znajdować się – z takich czy innych względów – w wyszukiwarkach. Wystarczy wówczas w kodzie strony umieścić następujący znacznik:

Dzięki temu można uniknąć niepożądanego dodania strony do zasobów wyszukiwarki. Chcąc natomiast zabronić robotowi indeksowania stron, do których odnośniki znajdują się na witrynie, wystarczy posłużyć się komendą nofollow. Znacznik w kodzie strony ma wówczas następującą postać:

Bez kategorii